Schedule

The program hasn't been finally approved yet, so there still might be some changes.

Click on the title to read the talk description. All talks with their short descriptions are here.

Day 1. November 08

Time  & Track
Lecture
Track 1
Track 2
Track 3
09:00

Registration

10:00

Conference opening

11:30

Break

12:00
12:00 Track 2
React rendering strategies: Get the most out of performance, keep bots happy
Miguel Angel Duran Garcia
Adevinta
#react  #rendering  #performance  #optimisation 
EN
12:00 Track 3
RU
13:00

Lunch

14:00
14:00 Track 1
Advanced geospatial visualization with JavaScript
Nicolas Belmonte
Mapbox
#WebGL  #visualisation  
EN
14:00 Track 2
RU
14:00 Track 3
The battle of the event loops
Ujjwal Sharma
Node.js
#Node.js  #deno 
EN
15:00

Lunch

16:00
16:00 Track 2
Figma to React: design delivery to code
Zar Zakharov
Tinkoff Journal
Alexander Kamenyar
TradingView
RU
16:00 Track 3
@babel/how-to
Nicolò Ribaudo
Babel
#tools 
For practicing engineers EN
17:00

Break

17:30
17:30 Track 1
EN
17:30 Track 2
Title will be announced soon
Andrey Okonetchnikov
Component-Driven
EN
18:30

Break

20:00

Party

Day 2. November 09

Time  & Track
Lecture
Track 1
Track 2
Track 3
10:00

Registration

11:00
11:00 Track 1
From code to pixels in a Blink
Prashant Palikhe
Independent
EN
11:00 Track 2
Get ready for Ivy — Angular 3rd generation renderer engine
Eliran Eliassy
#Angular  #Front-End  #framework 
EN
11:00 Track 3
The art of explicit user interfaces
Farzad YousefZadeh
Futurice
For practicing engineers EN
12:00

Break

12:30
12:30 Track 1
i18n the principles for an accessible web
Romulo Cintra
CaixaBank "Silk"
EN
12:30 Track 2
Moving to Nestjs under time pressure
Alexandra Kalinina
Valor Software
#NestJS  #Node.js  #Backend 
RU
12:30 Track 3
A story of one performance optimization in a Node.js library
Andrey Pechkurov
Hazelcast
#perf  #optimizations  #nodejs 
For practicing engineers RU
13:30

Lunch

14:30
14:30 Track 1
EN
14:30 Track 2
RU
14:30 Track 3
ReasonML for skeptics
Eric Schaefer
EyeEm
EN
15:30

Lunch

16:30
16:30 Track 1
EN
16:30 Track 2
The state of soft skills
Andrew Smirnov
IPONWEB
#softskills 
Introduction to technology RU
16:30 Track 3
Transpile anything to everything!
Anna Herlihy
MongoDB
#tools  #fundamental 
EN
17:30

Break

18:00
18:00 Track 1
JavaScript in active service with theoretical informatics
Vitaliy Bragilevskiy
JetBrains
#fundamentals 
RU
18:00 Track 2
Conditional modules & dynamic bundling, a Netflix original
Rajat Kumar
Netflix Inc.
#casestudy  #bundling 
EN
18:00 Track 3
EN
19:00

Break

19:30
19:30 Track 1
Title will be announced soon
Dmitriy Voloshin
Otus
RU
20:30

Conference closing